تبلیغات
ذوالفقار - ناراحتی آمریکا از برگزاری نشست سران عدم تعهد در تهران
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

-
   

ماذوالفقارحیدریم فداییان رهبریم

ناراحتی آمریکا از برگزاری نشست سران عدم تعهد در تهران
پنجشنبه 2 شهریور 1391 ساعت 09:41 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست محمد غلامیان | ( نظرات )
                             
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که ایران استحقاق میزبانی نشست سران جنبش عدم تعهد را ندارد.

به گزارش
عصر ایران ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به برگزاری نشست اجلاس عدم تعهد در تهران با حضور بیش از 130 کشور جهان از رهبرانی که در این نشست شرکت می کنند خواست تا به مقامات ایران تعهدات بین المللی در زمینه برنامه هسته ای را یادآور شوند.

نولاند با ادعای اینکه ایران استحقاق میزبانی این نشست را ندارد ، گفت که تهران تلاش می کند از برگزاری این نشست به عنوان یک سرپوش برای عدم انجام تعهدات بین المللی در چارچوب سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بهره ببرد.

نولاند در ادامه افزود : " ما فکر نمی کنیم که ایران استحقاق میزبانی چنین اجلاسی را با چنین سطح از حضور هیئت های خارجی داشته باشد.

گفتنی است در نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران سران بیش از 40 کشور جهان شخصا حضور خواهند یافت و اخیرا محمد مرسی رییس جمهوری مصر اعلام کرد که برای شرکت در این نشست به تهران می آید.

آمریکا با وجودی که به طور مستقیم به انجام سفر مرسی به تهران واکنشی نشان نداده اما اظهارات نولاند پس از اعلام سفر مرسی به تهران می تواند اظهارغیر مستقیم نارضایتی واشنگتن به انجام سفر مرسی به تهران باشد.

سفر مرسی به تهران نخستین سفر رییس جمهوری مصر به ایران پس از انقلاب اسلامی محسوب می شود و از نظر عده زیادی از تحلیلگران این سفر می تواند در آب کردن یخ های رابطه قاهره – تهران موثر باشد.

سازمان جنبش عدم تعهد در سال 1961 متولد شد و هدف آن گرد هم آوردن مجموعه کشورهای جهان سوم و کمتر وابسته به بلوک شرق و غرب بوده است.

این سازمان به رغم تغییرات شگرف در روابط بین المللی پس از فروپاشی شوروی همچنان به حیات خود ادامه داد.